Promocja zdrowia w naszym przedszkolu

W roku szkolnym 2014/2015 nadrzędnym zadaniem stała się poprawa niewłaściwego stylu odżywiania się dzieci. W tym celu podjęliśmy szereg działań zmierzających do ukształtowania u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych takich jak:

  • Dzień jabłuszka
  • Dzień marchewki
  • Dzień dyni
  • warsztaty kulinarne z rodzicami
  • kontynuacja programu " Kuchenne rewolucje"

Realizujemy również wiele programów mających na celu zwiększenie świadomości dzieci na temat zachowań prozdrowotnych.Akademia zdrowego przedszkolaka

Jest to program długofalowy, postrzegający zdrowie dziecka w sposób holistyczny. Składa sie z czterech akcji.

Akcja jesienna: Podróż do krainy pełnej zdrowia. W ramach tej akcji omawiane są tematy zdrowego odżywiania, budowania odporności, higieny jamy ustnej, aktywności.

Akcja zimowa: Podróż do Eko krainy. W tej akcji poruszane są tematy Ekożywienia (uczymy się wybierać produkty i przygotowywać z nich posiłki), ekowychowania (wiemy jak oszczędzać energię).

Akcja wiosenna: Podróż do krainy aktywności".

Akcja letnia: Podróż do bezpiecznej krainy.Program Przyjaciele Zippiego

Jest to program, dzięki któremu dzieci kształtują i rozwijają u siebie zdolności psychospołeczne i umiejętności współpracy, asertywność, empatię i samokontrolę. Uczą się, jak rozpoznawać własne uczucia i jak o nich rozmawiać. Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźń, jak rozwiązywać konflikty i jak zachować się w trudnych sytuacjach.

Program podzielony jest na 6 części: uczucie, komunikacja, nawiązywanie i zrywanie więzi, rozwiązywanie konfliktów, przeżywanie zmiany i straty, dajemy sobie radę.

Obejmuje wiele rodzajów zadań: rysowanie, słuchanie opowiadań, zadawanie pytań, dzielenie się informacjami, udział w scenkach.

Program prowadzony jest raz w tygodniu, w ustalony przez dzieci dzień.Mamo, tato wolę wodę!

Celem programu jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dzieci oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci.

Dzieci biorą udział w wielu edukacyjnych projektach, konkursach, eksperymentach, gdzie dowiadują się o właściwościach wody, jej zastosowaniu i sposobach oszczędzania.Akademia Aquafresh

Jest to program profilaktyki jamy ustnej. W ramach tego programu wspólnie z innymi przedszkolami 30.09.2014 ustanowiliśmy rekord Guinessa w jednoczesnym myciu zębów.

Zęby szczotkowało 31 3328 dzieci!Biały ząbek

Jest to cykl zajęć edukacyjnych, których celem jest uświadamianie dzieciom konieczności dbania o zęby , nauczenia prawidłowego ich szczotkowania , zdrowego odżywiania a także eliminowanie zjawiska strachu przed stomatologiem.

Czyste powietrze wokół nas

Jest to program przedszkolnej edukacji antynikotynowej, którego głównym założeniem jest ochrona dzieci przed szkodliwymi wpływami dymu tytoniowego.Zabawy muzyczno-ruchowe w terapii dziecka przedszkolnego

Program własny Małgorzaty Buchmann

Program prowadzony jest raz w tygodniu po pół godziny. Jego głównym celem jest połączenie ruchu z muzyką oraz rozbudzanie wrażliwości muzycznej.

W trakcie zajęć wykorzystywane są instrumenty muzyczne oraz różne rodzaje muzyki: relaksacyjna, rytmiczna i klasyczna.Bawię się, opowiadam i myślę w sposób twórczy"

Program własny Anny Trojańskiej

To cykl zajęć, które mają na celu stwarzanie dzieciom przestrzeni, w której mogą się realizować, budować realną samoocenę, a także uczyć się alternatywnego widzenia oraz wyjaśniania różnych przedmiotów i zjawisk. Nadrzędnym celem realizowanych na piątkowych zajęciach zabawach i ćwiczeniach jest inspirowanie dzieci - stwarzanie warunków, które będą rozwijać u nich twórczość i innowacyjność, rozwijanie myślenia dywergencyjnego. Na zajęciach nie ma gotowych odpowiedzi, do wszystkiego dzieci dochodzą same. Jest za to dużo myślenia rękami, planowania własnych działań, samodzielnego projektowania wytworów, dużo twórczych opowiadań i zabaw werbalnych.Śmieci mniej Ziemi lżej

Przedszkole kształtuje również zachowania proekologiczne dzieci biorąc udział w akcjach: Śmieci mniej Ziemi lżej (zbieranie makulatury), zbieranie puszek, baterii, nakrętek.

W IX edycji konkursu Prezydenta Miasta Opola Śmieci mniej -Ziemi lżej laureatem został Szymon Janicki z grupy Biedronki.powrót

(c) Przedszkole Publiczne Integracyjne nr 38 w Opolu