Promocja zdrowia poprzez twórczą aktywność dziecka -
ZEJDŹ Z KANAPY

W roku szkolnym 2016/2017 rozpoczęliśmy realizację projektu Promocja zdrowia poprzez twórczą aktywność dziecka - ZEJDŹ Z KANAPY. Poniżej krótkie streszczenie, co udało nam osiągnąć od września.

W dalszym ciągu kontynuujemy Program Aktywności Ruchowej Rok zabaw ruchowych. Celem programu jest rozwijanie aktywności ruchowej poprzez gry i zabawy ruchowe. Każdy nauczyciel raz w tygodniu prowadzi zajęcia metodą ruchu twórczego. Dotychczas przeprowadziłyśmy takie zabawy jak: zabawy ruchowe o charakterze ożywiającym, zabawy bieżne i ćwiczenia z elementami równowagi, zestaw ćwiczeń gimnastycznych z nietypowym przyrządem.

W ramach projektu prowadziłyśmy ćwiczenia i zabawy metodami twórczymi takimi jak: opowieść ruchowa, metoda A.M. Kniessów, R.Labana, W. Scherborne. Ich celem było stworzenie dzieciom warunków do podejmowania aktywności różnymi metodami, rozwijania poczucia rytmu, doskonalenie koordynacji ruchowej oraz umiejętności współdziałania.

Nauczycielka naszej placówki, Małgorzata Buchmann również w tym roku realizuje program własny: Zabawy muzyczno-ruchowe w terapii dziecka przedszkolnego. Istotą programu jest łączenie muzyki i ruchu. Dzięki temu nie tylko wspiera się rozwój psychofizyczny dziecka, ale również dzieci mogą wyrazić swoje przeżycia i uczucia poprzez ruch. Zajęcia prowadzone w obu grupach dwa razy w tygodniu są bardzo oczekiwane przez dzieci i sprawiają i wiele radości.Bardzo ciekawym wydarzeniem w naszym przedszkolu były zajęcia pokazowe trenerów opolskiego Klubu Judo Mizuka w ramach programu Wydziału Sportu Urzędu Miasta Opola Aktywny przedszkolak. Dzieci przyjęły te pokazy z dużym entuzjazmem i doskonale bawiły się ze sportowcami.W październiku uczestniczyliśmy w Integracyjnym Turnieju Gier i Zabaw Szybciej, Razem, Dalej organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Opolu pod patronatem Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Nagrodą za zmagania naszych zawodników jest piękny puchar.W listopadzie dzieci wzięły udział w rajdzie Bezpiecznie po Opolu organizowanym przez Urząd Miasta Opola i Komendę Miejską Policji. W rajdzie zajęliśmy VI miejsce.W celu promocji aktywności twórczej dzieci od stycznia w grupie starszej rozpoczęliśmy projekt Magiczny Brulion. Co piątek wylosowane dziecko bierze przygotowany przez nauczyciela zeszyt i wspólnie z rodzicami lub inną bliska osobą wymyślają kolejny fragment bajki, który zapisywany jest na kartkach w magicznym brulionie. Oprócz fragmentu wymyślonej historii dzieci mogą okraszać swoje historie ilustracjami. Mimo, że projekt rozpoczął sie niedawno już budzi pozytywne emocje wśród dzieci.W pierwszym semestrze dzieci z młodszej grupy rozpoczęły przygodę z zabawkami z rolek po papierze toaletowym. Tydzień z rolką miał nie tylko dostarczyć dzieciom pozytywnych emocji, ale pokazać rodzicom, że niepotrzebne są drogie zabawki, że można w sposób ciekawy spędzić z dzieckiem czas. Dzieci zrobiły motyle, bałwanki, pingwiny, koty i mikołaje.Aktywność twórcza to również zabawy i zajęcia z Darami Froebla. Dzieci poznały poszczególne dary, manipulowały nimi, tworzyły kompozycje i budowle, wykorzystywały dary do zabaw manipulacyjnych, matematycznych, badawczych. Dzięki darom bardzo rozwinęła się inwencja twórcza dzieci, a same Dary Froebla traktowane są przez dzieci jak cos cennego i wyjątkowego, dlatego tez zabawy Darami dają dzieciom wiele radości.Nadal bardzo dbamy o środowisko naturalne. Dzieci uczestniczyły w EKOlekcji z zakresu segregowania odpadów przeprowadzonej przez panią Agnieszkę Pazdan z firmy ATMOTERM S.A. Aktywnie również uczestniczyły w XI edycji konkursu organizowanego przez Urząd Miasta Opola Śmieci mniej - Ziemi lżej, w którym zajęły VI miejsce zbierając 2830 kg makulatury.
powrót

(c) Przedszkole Publiczne Integracyjne nr 38 w Opolu