Zdrowy przedszkolak - to aktywny przedszkolak

Rok szkolny 2015/2016 rozpoczęliśmy hasłem Zdrowy przedszkolak - to aktywny przedszkolak. Naszym celem jest propagowanie aktywności ruchowej i zdrowego stylu życia.

Ruch jest naturalną potrzebą dzieci i niezbędnym elementem ich harmonijnego rozwoju. Aktywność ruchowa ma nie tylko ogromne znaczenie w kształtowaniu ogólnej sprawności fizycznej, ale również przyczynia sie do rozwoju mózgu dziecka, stymuluje procesy poznawcze.

Dzięki aktywności ruchowej, dziecko zdobywa nowe wiadomości, uczy sie pokonywać trudności, kontrolować emocje. Aktywność ruchowa ma również duże znaczenie profilaktyczne: zapobiega otyłości, zapobiega chorobom narządu ruchu, hartuje, uodparnia dziecko na choroby.

W tym roku szkolnym kontynuujemy program własny pani Małgorzaty Buchmann, nauczycielki naszego przedszkola, Zabawy muzyczno-ruchowe w terapii dziecka przedszkolnego. Zabawy prowadzone są w obu grupach wiekowych, dwa razy w tygodniu i sprawiają naszym dzieciom wiele radości.Stymulowanie aktywności ruchowej dzieci odbywa się również przez opracowany na rok szkolny 2015/2016 Program Aktywności Ruchowej Dzieci.

Program polega na realizowaniu w każdym miesiącu innej formy zabaw ruchowych z dziećmi. Zabawy prowadzone są przez nauczycieli w ciągu całego dnia. Dotychczas przeprowadziliśmy z naszymi dziećmi: zabawy orientacyjno-porządkowe o charakterze ożywiającym, zabawy i ćwiczenia z elementami rzutu, celowania i toczenia, zabawy bieżne i ćwiczenia z elementami równowagi oraz zabawy w chustą animacyjną.Aktywność ruchowa to przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu. Codziennie i o każdej porze roku, jeżeli tylko dopisuje nam pogoda, staramy się spędzać czas na spacerach, zabawach ruchowych oraz organizowanych imprezach przedszkolnych takich jak: Święto Optymistycznego Latawca czy Dzień Drzewa.W przedszkolu prowadzone są również zajęcia z rehabilitantem. Prowadzi je Pani Anna Piotrowska-Ferlin.W październiku i listopadzie odbyły się warsztaty prowadzone metodą Weroniki Scherborne. Warsztaty dla dzieci z rodzicami poprowadziła nasza nauczycielka - Pani Agnieszka Sekula.

Metoda ta nie tylko wspomaga prawidłowy rozwój dziecka, ale jest doskonałą okazją do aktywnego spędzenia czasu.Program aktywności ruchowej realizujemy również poprzez udział w rajdach i turniejach. We wrześniu wzięliśmy udział w turnieju Szybciej, Razem, Dalej, organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Opolu oraz Komendę Miejską Policji w Opolu. Turniej był doskonałą okazją do wspólnej zabawy dzieci zdrowych i niepełnosprawnych.W listopadzie grupa dzieci z Biedronek uczestniczyła w Rajdzie Przedszkolaka-Bezpiecznie po Opolu, organizowanego przez Komendę Miejską Policji w Opolu, Urząd Miasta Opola oraz Fundację PRO-LEGE w Opolu. Rajd odbył się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Celem tego spotkania było upowszechnienie u dzieci wiedzy o ogólnym bezpieczeństwie, kształtowanie umiejętności przewidywania zagrożeń i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, takich jak: kontakt z obcą osobą, poruszanie się po ulicy, znajomość numerów alarmowych, zasady postępowania podczas nieobecności rodziców w domu. Ważnym celem było również promowanie idei niesienia pomocy innym osobom. Dzieci z dużym zaangażowaniem i radością brały udział w rajdzie, utrwalając sobie wiadomości, które były już znane oraz ucząc się nowych rozwiązań, które później chętnie przedstawiały innym dzieciom w grupie.Zdrowie dziecka to również dbanie o prawidłowe nawyki żywieniowe, dlatego też kontynuujemy projekt Kuchenne rewolucje. W tym celu Motylki samodzielnie przygotowały sałatkę z owoców, natomiast Biedronki przygotowały muffiny marchewkowe.Kontynuując tradycje kulinarne, nasze dzieci wzięły udział w konkursie kulinarnym Szef kuchni poleca, organizowanym przez Przedszkole Publiczne nr 54 w Opolu. Nasi mali kucharze przygotowali konkursowa sałatkę i zdobyli medale i dyplomy.Kolejne spotkanie, które było zorganizowane w październiku, pokazało dzieciom, jak można prowadzić zdrowy tryb życia, a przede wszystkim, jak dbać o swoje zdrowie, aby nie chorować. W przedszkolu odbyly się warsztaty pszczelarskie. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały, jak powstaje miód, jakie ma wartości oraz jak powinniśmy go spożywać. Aktywnie uczestniczyły w zajęciach, udzielając odpowiedzi na pytania oraz samodzielnie wykonując świeczki z plastra miodu.W realizacji programu Przedszkole Promujące Zdrowie, staramy się kształtować u dzieci świadomość proekologiczną. W tym celu prowadzimy zajęcia edukacyjne dotyczące segregacji śmieci. Wykonujemy prace plastyczne z surowców wtórnych oraz kontynuujemy zbiórkę: makulatury, puszek, baterii.
powrót

(c) Przedszkole Publiczne Integracyjne nr 38 w Opolu