Co się u nas dzieje? - styczeń 2012

W styczniu grupa "Biedronek" została zaproszona do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu. Mieliśmy okazję zobaczyć Jasełka w wykonaniu uczniów oraz uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu.

rysunek rysunek rysunek


To jednak nie koniec styczniowych atrakcji. Naukę przez doświadczenia i ćwiczenia umożliwiło naszym przedszkolakom Centrum Nauk Przyrodniczych przy Publicznym Gimnazjum nr 6 w Opolu. W centrum czekały na nas dwie sale tematyczne, w których dzieci mogły zakosztować wiedzy z dziedziny biologii i chemii. Nasi wychowankowie samodzielnie wykonywali proste eksperymenty z dziedziny chemii, mieli okazję obserwować własnoręcznie wykonane preparaty pod mikroskopem, a nawet poznać budowę wewnętrzną człowieka.

rysunek rysunek rysunek
rysunek rysunek rysunek
rysunek rysunek rysunek
rysunek rysunek


Atrakcyjnych zajęć nie brakuje również u nas w przedszkolu. Uczymy dzieci przez praktyczne działanie i oczywiście zabawę, która jest doskonałym sposobem poznawania otaczającego nas świata. W styczniu starszaki uczyły się, jak istotne jest w okresie zimy dokarmianie ptaków.

Po codziennym rytuale, jakim jest sprawdzenie obecności i uzupełnienie naszego grupowego kalendarza (pory roku, dnia tygodnia, miesiąca i pogody), czas na akcent ruchowy. Zabawa w "naleśniki" oprócz przyjemnych doznań doskonali również dwa ważne układy sensoryczne naszych milusińskich - dotyk oraz propriocepcję (tzw. czucie głębokie).

rysunek rysunek rysunek
rysunek


Krótki odpoczynek? Tak mogłoby się wydawać. Leżąc swobodnie na plecach, dzieci z zamkniętymi oczami słuchają odgłosów stałych bywalców karmników: sikorki, wróbla, gila, wrony itd. To ćwiczenie przygotowuje też dzieci do dłuższego wysiłku umysłowego - słuchania czytanego przez nauczycielkę wiersza.

rysunek rysunek rysunek
rysunek


Przedszkolaki poznają kulinarne zwyczaje wybranych ptaków. Ciekawe, który ptaszek skusi się na słoninę, a dla którego będzie pszenica i okruchy chleba?

rysunek rysunek rysunek


Czas na kolejną aktywność umysłową - "Ptasie zagadki". Zadaniem dzieci jest wysłuchać i odpowiedzieć na zagadkę czytaną przez nauczyciela. Dzieci stoją w dużym kole, podczas muzyki turlają do siebie piłkę. Gdy muzyka przestanie grać, dziecko które trzyma w tym momencie piłkę próbuje rozwiązać usłyszaną zagadkę. Kto powiedział, że nauka ma być nudna?

rysunek rysunek rysunek
rysunek


Na koniec praca plastyczna - czas na wycinanie, klejenie oraz malowanie farbami. Przyjemnie od czasu do czasu pobrudzić sobie ręce farbą plakatową.

rysunek rysunek rysunek
rysunek


W styczniu urodziny obchodzili Hania i Adam (grupa Biedronki) oraz Igor (grupa Motylki).

rysunek rysunek rysunek


Powrót

(c) Przedszkole Publiczne Integracyjne nr 38 w Opolu